Zmiana karmy (przysmaku)

Przed zmianą karmy (też wprowadzeniem przysmaku) i diety psa, należy wiedzieć, że niezależnie od składu i producenta, karma/przysmak jest dobra dla części populacji i może okazać się, że nie jest odpowiednia dla naszego pupila. Każdy pies ma inny metabolizm, inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki, inny tryb życia , może mieć alergie, lub nietolerancje pokarmowe.

Każdą nową karmę należy wprowadzać stopniowo, mieszając z obecnie używaną karmą, okres przejściowy powinien trwać około 10-14dni.
Na początek zastępujemy ~15% obecnej karmy nową, stopniowo zwiększając jej udział co 2-3dni o kolejne ~15-20%, aż do całkowitego zastąpienia. Czyli pierwsze podanie to ~15% nowej karmy / 85% obecnej karmy, po 2-3dniach zmieniamy proporcje na ~30% nowej / 70% obecnej, po kolejnych 2-3dniach zmieniamy proporcję na ~50% / 50%, po kolejnych 2-3dniach ~70-75% nowej / 30-25% obecnej i w końcu po kolejnych 2-3dniach przechodzimy w całości na nową karmę.

Karmę i przysmaki należy zawsze podawać pod kontrolą opiekuna, szczególną uwagę należy zwrócić czy pies nie je łapczywie i nie połyka dużych kawałków (szczególnie przysmaków). W przypadku połknięcia dużego kawałka należy natychmiast udać się do weterynarza.

Jednocześnie na każdym etapie zmiany należy dokładnie obserwować psa w celu wyeliminowania ewentualnej alergii, lub nietolerancji pokarmowej i reagować odstawieniem nowej karmy/przysmaku (rozwolnienie, spadek aktywności, wymioty, podrażnienie, drapanie, zmiany skórne, częste gazy lub odbijanie się, świąd, zapalenie ucha, widoczny ból, apatia, nieprzyjemny zapach, inne niepokojące).
Jeśli wystąpią jakikolwiek z tych, lub inne niepokojące symptomy, należy zrezygnować z podawania nowej karmy i udać się do weterynarza.
Może się tak zdarzyć, że pies jest uczulony, jego organizm nie toleruje któregoś ze składników nowej karmy i nie jest ona dla nie go odpowiednia.
Zakłada się, że najważniejsze są pierwsze 15-20 dni zmiany karmy, w których mogą wystąpić niepokojące objawy, jednak należy pamiętać, że są to zawsze cechy osobnicze i u każdego psa mogą być inne.